Vilcsek Gyula

Általános Iskola

Határtalanul – Beszámoló

1. nap:

Déva vára felújítás alatt állt, fel volt állványozva és szerintünk nem érte meg a kerülőt. Helyette Nagyváradon tettünk sétát. A nagyváradi püspöki palota kertje nem csupán a váradiak által igen kedvelt zöldövezet, történeti kert és idegenforgalmi látványosság, hanem a város szívébe ékelődött természetvédelmi terület, értékes és változatos növényvilágot felvonultató park, ahol a csodás környezetben diákjaink szívesen sétáltak, mentek végig a táblákkal jelzett úton.

Sétánk során megismerhettük a városhoz vagy a kerthez szorosan kötődő neves személyiségeket, kulturális élménnyel színesítve a történelmi környezet természeti adottságainak bemutatását.

Következő megállónk a Királyhágón volt, Erdély kapujában. Esti órákban érkeztünk Gernyeszegre, ahol a szállás elfoglalása és vacsora következett.

2. nap:

A teljes napot a Sóvidéken töltöttük és a só különleges előfordulási formáival ismerkedtünk meg. Szovátán Európa legnagyobb heliotermikus tava, a különleges sós Medve-tó körül tettünk sétát. A tanösvényen lehetőségünk nyílt megvizsgálni a Mogyorós-, Vörös-, illetve Zöld tavakat is.

Parajdon a sóbányát kerestük fel. 80-100 méter mélységbe ereszkedtünk le egy nagy sótömbbe, ahol templom, múzeum, játszótér található. Azt tartják, hogy a parajdi sótömb 100 évig el tudná tartani a teljes Európa lakosságát sóval.

Ezután Korondra utaztunk. Elsőként meglátogattunk egy hagyományos módon dolgozó sóvágó műhelyt is, ahol megismerhettük a parajdi só felhasználásának módjait, megnézhettük hogyan készül egy sólámpa, és lehetőségünk volt vásárolni igazi parajdi sóból készült termékeket kedvező áron. Korond központjába érve a bazársoron sétáltunk.Este Korond focipályáján labdázhattak diákjaink és ezután megérkeztünk a szállásunkra Felsősófalván,  megvacsoráztunk.

3. nap:

Reggeli után, beszálltunk a buszba és Székelyszentléleken ellátogattunk a Dr. P Benedek Fidél Általános Iskolába. Bemutattuk egymásnak iskolánkat, iskolánk névadóját, településeinket és azok neves magyar szülötteit. Székelyvarságra látogattunk. Túránk kiindulópontján megtekinthettünk egy kicsi vízimalmot, és a benne rejlő múzeumot. Innen körülbelül 5 km-es, kényelmes tempójú séta várt ránk a Csorgókő vízeséshez és a Jézus kútjához. Nem sokat kellett innen gyalogolnunk, hogy a kultikus varsági kocsmához, a Parlamenthez érkezzünk. Itt megtekinthettünk egy hagyományos eszközökkel dolgozó zsindelykészítő munkáját. Székelyudvarhely, a székely főváros szép főterén és környékén sétáltunk napunk zárásaként. Láttuk a Vasszékelyt, Orbán Balázs síremlékét, a turulmadaras millenniumi emlékművet és a Nemzeti szoborparkot.  Közelebbről megnéztük a Református kollégiumot is.  Volt időnk egy kis szabad programra, átérezhettük, milyen is otthonunktól több száz kilométerre úgy érezni magunkat, mintha egy másik Magyarországon lennénk. Megérkeztünk a szállásunkra, megvacsoráztunk.

4. nap:

Farkaslakán Tamási Áron 2 cserfa között lévő, Szervátiusz Jenő által faragott gránittömbbel jelzett sírjánál, a legnagyobb székely népi íróra, míg Tamási Áron sírja mellett, a Trianon emlékművénél, a trianoni szerződés aláírására emlékeztünk. A Mini Erdély park Szejkefürdő egyik legújabb csodás látványossága, ahol szó szerint bejárhattuk Erdélyt! A látogatás egy szép sétát jelentett a szejkefürdői hegyoldalban, az Erdély térképét megformázó területen, ahol a valós pontokon láthattuk a legfőbb nevezetességek élethű reprodukcióit. Találkoztunk Fazekas Szabolccsal, az Erdélyi Legendárium és a Mini Erdély Park megálmodójával, aki egyben neves filmművész is, és beavatott minket a filmkészítés műhelytitkaiba. Szejkefürdőn Orbán Balázs sírjához látogattunk, melyhez székelykapuk során át gyalogltunk fel a hegyoldalba. Orbán Balázs bejárta Székelyföldet. Eljutott minden településre, várromhoz, természeti ritkasághoz. Szorgalmasan jegyzetelt, fényképezett. Munkája eredményeként 1868–1873 között hat kötetben kiadta fő művét A Székelyföld leírását, mely azóta is egyedülálló alkotás Székelyföldről történelmi, régészeti, természetrajzi s népismereti szempontból.

Lehetőségünk volt traktor vontatta, fedett szekereken utazni Szentegyházáról a Madarasi-Hargitára.

A traktorokról leszállva kb. két óra (oda-vissza) gyaloglás várt ránk a Madarasi-Hargita tetejére, ahonnan belátni egész Székelyföldet. A székelyek szent hegyét, a Hargita tetejét kopjafák, magyar nemzeti szalagok, a zarándokok által ácsolt keresztek százai díszítik, megható feliratokkal, áldásokkal, Csaba királyfi segítségéért esedező fohászokkal, a szülőföld szeretetének megható vallomásaival.

Fáradtan érkeztünk meg a  a szállásunkra, megvacsoráztunk.

5. nap:

Fehéregyházán koszorút helyeztünk el az Ispánkútnál, a költő feltételezett elestének helyszínen, amely közvetlenül az országút mellett található.

Ezután városnézés következett a várhegyen, Segesvár várfalakkal és bástyákkal körülölelt történelmi központjában, amely 1999 óta világörökségi oltalom alatt áll. Az óratornyot sem hagytuk ki természetesen, amely a város jelképe és egyik legismertebb műemlék. A város központjában napjainkig fennmaradtak a középkori szász építészet műemlékei. Megtekintettük Petőfi Sándor szobrát a Szent József római katolikus templom és a Csizmadia bástyák közötti kis parkban. Ismerkedtünk az erdélyi szászok világával.

Hazautazunk, sok szép élménnyel a tarsolyunkban.